Volejte zdarma 800 10 30 10

Téma: Odhady nemovitostí

  • Jaké jsou typy odhadů?
  • Na co a kdy jsou potřeba?
  • Kdo může jaký odhad udělat?

Existují dva druhy odhadů cen nemovitostí. Ten první, říká se mu odhad vyhláškový, je nutný při každém prodeji nemovitosti, a je to odhad, který slouží účelům finančního úřadu pro zaplacení daně z převodu nemovitostí. Provádí ho soudní znalci. Výše odhadní ceny stanovené vyhláškovým odhadem se může výrazně lišit od druhého odhadu, který se dělá většinou pro banku, jež poskytuje hypotéku. Tomuto druhému odhadu se říká tržní, provádí ho banka a může ho dělat odhadce, který je certifikovaný danou bankou.


  • Jak vypadá odhad?
  • Jak se takový odhad počítá?
  • Kolik stojí?

Oba odhady se počítají na základě zcela jiných parametrů a metod. Provádění odhadu pro finanční úřad je přesně stanoveno vyhláškou, která jasně stanovuje jak ceny stavebních materiálů, tak ceny dle lokality, velikosti města, atd. Odhadce je tedy zcela vázán předpisy, které se rok od roku mění vyhláškou ministerstva (Zákon č. 151/1997 o oceňování majetku, změna zákonem 121/2000 sbírky). Odhadce v podstatě vyplňuje údaje do tabulky, podle níž se pak stanoví cena nemovitosti. Kdežto tržní odhad pro banku mnohem více závisí na aktuální tržní ceně – za kolik se to dá v tuto chvíli a v dané lokalitě prodat.

Příklad: U Realitní kanceláře STING je vyhláškový odhad pro potřeby finančního úřadu součástí našich služeb v rámci jednorázové provize. Samostatný vyhláškový odhad jinak přijde obvykle na 3 – 8 tisíc Kč.