Volejte zdarma 800 10 30 10

Téma: Jak poznat dobrého realitního makléře?

Dobrého realitního makléře může poznat i laik, především podle jeho jednání a vystupování. Důležité je všímat si, jak pečlivě je makléř připraven na schůzku s klientem. Pokud se jedná o prohlídku nemovitosti, musí mít připraveny podklady (nejlépe písemné) pro kupujícího, veškeré informace jak o parametrech a technickém stavu budovy, tak i o infrastruktuře, obci samotné i o blízkém okolí.

Rozhodně to není makléř, který vás vezme na prohlídku nemovitosti se slovy – tak to je ono, a tím to končí. Tak pozná nekvalitního makléře zájemce o koupi.

Zájemce o prodej může odhalit nekvalitního makléře například podle toho, že makléř při první návštěvě prodávanou nemovitost nafotí, zeptá se, kolik za ni chtějí, a spokojen odchází. Správně by měl profesionální realitní makléř zanalyzovat klientovu situaci – měl by chtít vidět list vlastnictví, výpis z katastru nemovitostí, ze kterého vyčte, zdali je možno bez komplikací danou nemovitost prodat, a nebo je zapotřebí předtím odstranit právní vady, jako jsou například výmaz zástavního práva, zrušení věcného břemene nebo zrušení exekuce. Makléř musí prodávajícímu napřed objasnit situaci, navrhnout konkrétní postup odstranění právních vad, které ztěžují prodej nemovitosti. Ne každý makléř ví, jak v těchto komplikovaných případech postupovat.


  • Rada, jak si nejlépe otestovat kvalitu makléře

Zeptat se ho, jaký bude postup při prodeji nemovitosti krok za krokem. Pak uvidíte, zdali při odpovídání makléř váhá, tápe a vymýšlí si nebo si je naopak jistý, co přesně pro Vás a v jakém pořadí udělá.